Cena a hodnota

„Je to drahé.“ Oznámil mi pan Vyjednávač o ceně. „Nedáte mi slevu? Kadeřnice mi dává slevu!“ „Nedám. Vy se věnujete cenotvorbě ručních výrobků nebo služeb?“ Zeptala jsem se v odpovědi. Systém vyjednávání o ceně je pro mě nesrozumitelný a ceny přijímám tak, jak jsou nastavené. Nemám ráda, když se prodávající kroutí a říká, že neví za kolik mi má svoji práci prodat. Když mám pocit, že je něco levné přidám peníze, tak říkajíc „do kávového fondu“. Když mám pocit, že je něco drahé, tak zkoumám jestli to má pro mě tu cenu, a když má, tak peníze vždycky najdu.

„Nemáš to nějaké levné? Započítala jsi do to ho poštovné“ Zoomuje mně zkoumavým zrakem můj Ekonom. Asi hodinu propočítával, kolik co má stát. Zahrnul všechno co přikazuje ekonomická řeč čísel. Já naopak nutně potřebuji být v souladu s cenou svých výrobků, protože pro mě mají ještě energetickou hodnotu. Prociťuji jestli si výrobky našly toho pravého majitele a zda spolu souzní. Ráda s nakupujícími ještě chvilku posedím a mám radost, když to klapne a člověk a výšivka si sednou. Krásná a sebevědomá žena si koupila náramek. Po hodinovém, společném posezení bylo jasné, že náramek plně podtrhuje její kvality a energii osobnosti.

Cena, cenotvorba nebo hodnota

Je to o ceně, o cenotvorbě nebo o hodnotě? O hodnotě toho, co udělám nebo o sebehodnotě, kterou mám někde nastavenou? A to se tam, někde v koutku, ještě choulí kvalita. V dnešní době často opomíjená a zahrabaná pod nánosem slov a frází. Vzpomínáte si na kvalitu? Na ten den, kdy jste si něco pořídili a měli jste super pocit, že to fakt stálo za to.

Poznejme kvalitu a hodnotu

Dlouho mi trvalo, než jsem uvěřila, že to co já udělám, má nějakou hodnotu. Ať už se jedná o účetnictví, vyšívání nebo vztahy. Každé dílo, které vytvoříme srdcem a vírou v něho, má velkou hodnotu a nechtějme ji snižovat žádným způsobem. Podhodnocováním, ustupováním nebo překračováním nastavených hranic.

Jak to máte vy? Neztrácíte se v hodnotách a cenách? Jakou cenu pro vás má posedět si v přírodě, v meditaci, pohrát si s dítětem nebo udělat něco dobrého či krásného, co zvedne lidem ve vašem okolí energii? Není nic jednoduššího, než se zeptat svého nitra, a to mám ukáže vždy správnou cestu.

Už se vidím, jak v Praze v hotelu frflám recepční, ať mi dá slevu na ubytování, že moje kadeřnice má mnohem nižší ceny :-).