Jak prát výšivku

Už jako malé holčičce mi maminka odhalovala alchymistická tajemství při praní různých druhů prádla. Měla jsem ráda vůni pracích prášků a ledovou ostrost čisté vody na máchání. Dodnes si pamatuju ten kouzelný den, kdy jsem s praním začínala. Stále si praní užívám, používám různé druhy pracích gelů, prášků, pracích postupů a nikdy neodolám ručnímu máchání jemného prádla. Svoji automatickou pračku samozřejmě miluji :-).

Ke každé výšivce přikládám návod na praní, přesto mají lidé pocit, že stojí před složitým úkolem.

Před nedávnem jsem měla pocit, že by se mojí kamarádce do jejího podniku hodilo prostírání s kopaničářskou výšivkou. Její první slova byla: "Vždyť to hosté zašpiní! No, tak to opereš.", zněla moje pobavená odpověď. "Toto prostírání půjde na stoly, jen při výjimečných příležitostech." A pak už jsem sledovala, jak prostírání putuje do bytelné skříně.

Praní krok za krokem

Pojďme si praní výšivky zkusit krok za krokem.

Ruční praní je pro výrobky s kopaničářskou výšivkou nejvhodnější. Přichystáte si nádobu s vlažnou vodou, teploty asi 30 stupňů a přidáte prací gel, nejlépe s marseillským mýdlem.

Prostírání, povlak na polštář nebo náramek v připravené lázni promnete, až do okamžiku, kdy máte pocit, že je čistý. Dále vymácháte v čisté vodě.

Zabalíte do osušky a jemným kroucením vyždímáte. Rozložíte na sušák a výšivku postříkáte z rozprašovače octem. Toto se dělá pro oživení barev výšivky. 

Necháte proschnout, ale ne do úplného sucha. Ještě mírně vlhké vyžehlíte a dál si užíváte krásné dny s výšivkou z Kopanic.

Při praní krojů, uděláte nejlépe, pokud tuto činnost přenecháte samotným vyšívačkám, protože to je úplně jiný příběh...